Mikrohranila

so vitamini in mikroelementi. Te snovi potrebuje telo v majhnih količinah. Mikrohranila delujejo kot katalizatorji pri izkoriščanju makrohranil.

Mikrohranila so vitamini in minerali

So anorganske spojine, ki jih v telo vnašamo v razmeroma majhnih količinah in ne služijo kot vir energije telesu; so brez kalorične vrednosti ter služijo kot katalizatorji / pospeševalci kemijskih reakcij pri razgradnji makrohranil - beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov. Nekateri sem uvrščajo še (makro)minerale kalcij, fosfor, natrij, klor, kalij in magnezij.

Nobeno živilo ne vsebuje vseh, za naše telo nujno potrebnih mikrohranil

Zato moramo za pokritje dnevne potrebe po vitaminih in drugih mikrosnoveh uživati raznovrstno, čim bolj svežo in po možnosti lokalno pridelano hrano. Obenem je za optimalno absorpcijo in delovanje v telesu zelo pomembno součinkovanje mikrohranil − v sadju, zelenjavi in drugih polnovrednih naravnih živilih so namreč te snovi optimalno kombinirane. Zato je za ohranjanje zdravja pomembna skrbno načrtovana prehrana, ki vključuje zadostne količine sadja in zelenjave ter optimalen vnos drugih živil.

Pomanjkanje mikrohranil v naši prehrani

n Kako na naš organizem vpliva pomanjkanje mikrohranil? Pomanjkanje mikrohranil lahko kadarkoli v življenju povzroči različne težave in bolezni, ki bistveno vplivajo na kakovost našega življenja.
n Kako ugotovimo, da ne uživamo dovolj mikrohranil? Težko ugotovimo, da ne uživamo dovolj mikrohranil, saj pri pomanjkanju mikrohranil ni specifičnih kliničnih znakov.
n Kakšne so posledice in tveganja pomanjkanja mikrohranil? Pomanjkanje mikrohranil vpliva na metabolne procese ter lahko povzroči zastoj v rasti in zaostalost, poveča se tudi verjetnost za edeme in zmanjšan imunski odziv.
d