Zdrava šolska prehrana

2 min reading time

Zdrava šolska prehrana je ključnega pomena za dobro počutje in uspešnost otrok v šoli. Ustrezna prehrana pomaga izboljšati koncentracijo, energijo in splošno zdravje učencev.

Upoštevanje  načel lahko bistveno prispeva k izboljšanju zdravja in počutja otrok ter k njihovemu uspehu v šolskem okolju.

 

Raznolikost: Vključevanje različnih vrst hrane zagotavlja, da otroci dobijo širok spekter hranilnih snovi. Obroki naj vključujejo sadje, zelenjavo, polnozrnate izdelke, beljakovine (meso, ribe, jajca, stročnice) in mlečne izdelke.

 

Uravnoteženost: Obroki naj bodo sestavljeni iz vseh skupin živil v pravih razmerjih. To pomeni, da naj vsebujejo ustrezne količine ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob.

 

Manj sladkorja in soli: Izogibanje prekomernemu vnosu sladkorja in soli je pomembno za preprečevanje debelosti, sladkorne bolezni in drugih zdravstvenih težav. Namesto sladkih pijač naj otroci pijejo vodo ali nesladkane čaje.

 

Sveža hrana: Prednost dajemo sveži, nepredelani hrani pred industrijsko predelanimi izdelki, ki pogosto vsebujejo preveč soli, sladkorja in nezdravih maščob.

 

Redni obroki: Pomembno je, da otroci jedo redne obroke čez dan. To vključuje zajtrk, malico, kosilo in po potrebi popoldansko malico. Zajtrk je še posebej pomemben, saj zagotavlja energijo za začetek dneva.

 

Hidracija: Otroci naj čez dan pijejo dovolj tekočine, predvsem vode. Izogibati se je treba sladkim pijačam in gaziranim napitkom.

 

Učenje o zdravi prehrani: Otroci naj se učijo o pomenu zdrave prehrane, kar jih bo spodbudilo k bolj zdravim prehranjevalnim navadam tudi v prihodnosti.