Govorimo o lasu…kaj je sploh las?

2 min reading time

Lasje so tanka vlakna, ki rastejo iz lasišča, imenovane lasne mešičke. Sestavljeni so predvsem iz proteinov, imenovanih keratin, in so del kožnega sistema. Lasišče ima veliko lasnih mešičkov, ki proizvajajo nove lase, ki nato rastejo skozi kožo.

Vsak las ima tri glavne plasti:

Korteks – to je notranja plast las, sestavljena iz keratinskih vlaken, ki dajejo lasu moč in elastičnost. Barva las je določena v korteksu.

Kutikula – to je zunanja zaščitna plast las, sestavljena iz več plasti tankih lusk. Kutikula ščiti notranje plasti lasa pred poškodbami in izgubo vlage.

Medulla – to je srednja plast las, ki jo nekatere dlake imajo, medtem ko druge ne. Medulla je pogosto zračna in ne prispeva veliko k strukturi las.

Na površini lasu se nahaja lasna kutikula, ki je zgrajena iz ploščatih, prekrivajočih se celic, usmerjenih proti lasni konici. Kutikula sestoji iz šestih do desetih plasti tako urejenih celic.

Pri zdravem lasu je kutikula gladka in prosojna ter na svetlobi daje lasu svetleč videz. V alkalnem okolju se celice razpnejo, kislo okolje pa jih zapre.

Lasje imajo številne funkcije, vključno z zaščito lasišča pred sončno svetlobo, toplotnimi izgubami in poškodbami ter zaznavanjem dotika in drugih dražljajev. Poleg tega so lasje pomemben estetski element, ki lahko vpliva na samozavest posameznika.

Nega las je zato pomembna za ohranjanje zdravih in privlačnih las.

Antropologi menijo, da so dolgi lasje posledica sekundarne naravne selekcije in je njihova funkcija večja privlačnost posameznika

Dolgi, zdravi lasje naj bi tudi kazali na zdravje posameznika.